سایت خبری پارسینه

سایت خبری پارسینه

عنوان یک وب‌سایت خبری-تحلیلی به زبان فارسی است که از سال 1386 در پوشش اخبار سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، و بین‌المللی فعالیت می‌کند. مؤسس «بهمن هدایتی» بلاگر ایرانی و خبرنگار سابق خبرگزاری مهر و مدیرمسئول « فریماه شیخ الاسلامی کندلوس » خبرنگار و مدیر مسوول سابق روزنامه راه مردم این وب‌گاه، است.این سایت در رتبه 374 ایران و رتبه  6,232 دنیا قرار دارد.

سایت خبری پارسینه
سایت خبری پارسینه

پارسینه از آغاز فعالیت خود تا کنون، دو بار مشمول حکم فیلترینگ شده است پارسینه در دی ماه 1390 از نسخه جدید خود رونمایی کرد. این سایت به‌طور تصریحی از چهره‌ها یا جریان‌های سیاسی حمایتی اعلام نداشته است. جمعی از خبرنگاران و بلاگرهای آزادنویس در برهه‌های زمانی متفاوت با این پایگاه همکاری کرده‌اند.

سایت پارسینه به‌طور خاص به دلیل انتشار گزارش‌های تاریخی در میان کاربران فارسی‌زبان شناخته می‌شود. پرونده‌های تاریخی در پارسینه با عنوان «بازخوانی تاریخ» منتشر می‌شوند

پارسینه در توضیح مؤلفه‌های بنیادین فعالیت خود نوشته‌است: «اسلام‌گرایی در تئوری و عمل؛ «اسلام‌گرایی» را با «بنیادگرایی» متفاوت می‌دانیم و قائل به مرزبندی‌های مشخص بین این دو مفهوم هستیم. اگرچه با نگاه واقع‌بینانه از چند و چون «تقدم تأثیری» سیاست بر فرهنگ آگاه هستیم، اما در عین‌حال خود را ملتزم به باور «تقدم ارزشی» فرهنگ بر سیاست می‌دانیم.»

همچنین در یادداشتی که سردبیر این سایت در روز رونمایی از نسخه جدید منتشر کرد آمده‌است: «سعی تحریریه پارسینه بر آن بوده‌است که در عرصه خبر، به گزارش عینی وقایع و پرهیز از دخالت دادن ذهنیات پایبند باشد و در زمینه تحلیل نیز چندجانبه‌گرایی و دقت را رعایت کند. در مقابل، پارسینه از مخاطبان خود و نیز ناظران دولتی انتظار دارد که نقل اخبار را (که عمدتاً از خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری-تحلیلی دیگر انجام می‌پذیرد) به معنی تأیید یا ردّ محتوا و سوژه خبر، اعم از اشخاص یا رویدادهای سیاسی، قلمداد نکنند.»

پارسینه مدعی است که به دلیل عدم وابستگی به جریان خاص سیاسی، از سوی رسانه‌ها و چهره‌های مختلف مورد انتقاد واقع می‌شود. روزنامهٔ کیهان در فروردین‌ماه 1389، سایت پارسینه را «اصلاح‌طلب» لقب داد.روزنامهٔ اعتماد نیز در آبان‌ماه 1388 این سایت را به فرزند محمود احمدی‌نژاد منتسب کرد«حمید رسایی» نمایندهٔ اصولگرای مجلس شورای اسلامی ایران، پارسینه را یک نوبت «مدافع علی لاریجانی» خطاب کرده‌است.